Pytanie o technologię

Pytanie o technologię

Postautor: soltys220290 » pn lis 04, 2013 12:36 pm

Witam,

Otóż jestem laikiem w lakiernictwie, ale trochę naczytałem się i naoglądałem, aż wreszcie spróbowałem i spartaczyłem robotę. Miałem do zrobienia zaprawki na prawym przednim błotniku i tylnym(metalik), a więc zacząłem robotę w kolejności:

-zeszlifowałem rdze papierem w kolejności 120,240,320 i odtłuściłem
-położyłem szpachle, wyrównałem i znów zeszlifowałem 120,240,320
-odtłuściłem miejsca zmatowione dookoła ale nie szpachle
-położyłem na to podkład akrylowy 3 warstwy
- zmatowiłem podkład papierem P400 i potem P600 na mokro potem odtłuściłem
- położyłem 3 warstwy bazy akrylowej
- odtłuściłem i przetarłem ściereczką antystatyczną
- położyłem 3 warstwy klaru bezbarwnego.

I teraz tak na tylnym błotniku nie zmatowiłem podkładu i lakier schodzi ;/ na przednim zmatowilem ale widać przejście (ostra krawędź taśmy, przyznaje błąd powinienem lekko wychodzić z lakierem, a tak mam małe białą kreskę przejścia ;/) ponieważ malowałem tylko połowę błotnika.

Moje pytania.
1. Czy mogę zmatowić teraz stary i nowy lakier na przednim błotniku, dać znów bazę i klar na cały element? Jak tak to jakim papierem(wchodzi w grę tylko klocek)? Lub czy zmatowić to np. 320 i 400 na mokro i znów podkład,baza,klar.
2. Czy tylni błotnik muszę szlifować do gołej blachy tam gdzie jest nowy lakier a stary mogę zmatowić i dać od nowa podkład na cały element i potem znów baza, klar?
3. Czy przejście nowego ze starego lakieru da się zniwelować przez polerkę, a jak tak to jaką? Czy lepiej zmatowić i od nowa wszystko.
4. Gdy tylko część błotnika maluje podkładem oraz bazą to matować muszę cały błotnik i potem klar dawać na cały błotnik?
Dziękuję za odpowiedzi.(Wiem na filmiku tego nie było, ale doświadczony lakiernik umie zacieniować dobrze, ja nie.)
soltys220290
Amator
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 04, 2013 12:20 pm

Re: Pytanie o technologię

Postautor: marekh » wt lis 05, 2013 6:51 pm

Witam,
Aby naprawić to co wyszło należy zrobić co następuje:
Tam gdzie schodzi lakier - zeszlifować schodzący lakier aż do podkładu (czyli do miejsca gdzie się wszystko trzyma) arkuszem ściernym wodnym na mokro SIA P800 a następnie poprawić dokładnie arkuszem ściernym wodnym P1200, osuszyć i odtłuścić. Miejsca przeszlifowane (przez podkład do szpachli lub innych powłok) powtórnie zapodkładować w 2, max w 3 warstwach. Dobrze wysuszyć i zmatować arkuszem ściernym wodnym ma mokro SIA P1200. osuszyć i odtłuścić.
Tam gdzie jest tylko widoczne odcięcie od taśmy - zmatować na klocku korkowym, arkuszem ściernym wodnym na mokro SIA P1200. osuszyć i odtłuścić.

Do powtórnego lakierowania okleić i przygotować wszystko według zaleceń zawartych w filmie.
poniżej link:

http://www.youtube.com/watch?v=Wb_q2Wzdi50

należy pamiętać by maskować (oklejać) tylko elementy sąsiadujące z naprawianymi a element naprawiany (nawet jak lakierujemy tylko jego część) musi być w całości odsłonięty - patrz film :-)

Życzę powodzenia i w razie dalszych pytań jestem do dyspozycji

pozdrawiam

marek
marekh
Expert
 
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 12, 2013 7:05 am

Re: Pytanie o technologię

Postautor: maciozw » śr lis 06, 2013 8:47 am

Ja dodam od siebie, że na mokro nie znaczy, że wystarczy popsikać ze spryskiwacza. Papier trzeba moczyć w wodzie min. 30 minut!
maciozw
Administrator
 
Posty: 128
Rejestracja: pn cze 10, 2013 8:22 am

Re: Pytanie o technologię

Postautor: soltys220290 » śr lis 06, 2013 2:12 pm

Panowie, dziękuję za odpowiedź i jeszcze jedno pytanko. Planuje naprawę w ten weekend a niestety nie mam ogrzewanego garażu, a będzie od 8-12 stopni. Jaki jest przewidywany czas schnięcia podkładu, bazy i klaru w takiej temp.? Mogę w jeden dzień zeszlifować i dać podkład w następny baze i następny klar. Ewentualnie suszarka mojej dziewczyny i jej pomocna dłoń aczkolwiek przez nią ostatnio zapomniałem podkład zmatowić więc raczej zrezygnuje ;p
soltys220290
Amator
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 04, 2013 12:20 pm

Re: Pytanie o technologię

Postautor: maciozw » śr lis 06, 2013 10:47 pm

Absolutnie nie wykonuj naprawy w takiej temperaturze. Niestety bezpieczne min. to 18 stopni
maciozw
Administrator
 
Posty: 128
Rejestracja: pn cze 10, 2013 8:22 am

Re: Pytanie o technologię

Postautor: marekh » pt lis 08, 2013 10:15 pm

Potwierdzam wypowiedz "macia"
Chyba że wstawisz jakąś farelkę do garażu i nagrzejesz do temperatury minimum 18 stopni i utrzymasz ją przez cały czas lakierowania i kilka godzin po zakończeniu naprawy - minimum 4 - 5 godz. W przeciwnym razie podkład, baza i lakier nie doschną i będzie to tragicznie wyglądało i będziesz musiał po raz kolejny to wszystko zdzierać i poprawiać.

marek
marekh
Expert
 
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 12, 2013 7:05 am

Re: Pytanie o technologię

Postautor: maciozw » czw lis 14, 2013 11:52 am

Pomysł z ogrzaniem nie jest zły, ale polecałbym olejak zamiast farelki. Farelka daje "gorący wiatr" a co za tym idzie wzbudza kurz, który później może osiąść na świeżym lakierze. Olejak postawisz obok elementu i powinien ogrzać równie skutecznie jak farelka, a nie dmucha. Przy ogrzewaniu pamiętaj, że jeśli mówimy o odpowiedniej temperaturze otoczenia tzn. że zarówno powietrze, element jak i materiał mają odpowiednią temperaturę.
maciozw
Administrator
 
Posty: 128
Rejestracja: pn cze 10, 2013 8:22 am

Re: Pytanie o technologię

Postautor: soltys220290 » pt lis 15, 2013 8:59 am

Zdobyłem promienniki :) i po każdej warstwie podkładu, bazy i klaru, naświetlałem promiennikami niestety w garażu temperatura nie osiągnęła 18`C (mimo ogrzewania piecykiem gazowym;/), ale efekt całości jest zadowalający. Susze lakier teraz i za 2 tyg. polerka. Planuje to zrobić mało agresywna pastą i czarną gąbką, a przed całym procesem delikatnie zeszlifować 2500 na mokro, miałem zaprawki praktycznie na wszystkich błotnikach i jeszcze tylnej i przedniej klapie wiem że to sporo roboty no ale trzeba. Co o tym myślicie?
soltys220290
Amator
 
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 04, 2013 12:20 pm

Re: Pytanie o technologię

Postautor: marekh » pn lis 18, 2013 12:20 pm

Promiennik jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Tylko uwaga na odległość by nie przegrzać elementu - maksimum 60 - 70 st. C - odległość minimum 60 cm.
Pozdrawiam i czekamy na zdjęcia z wykonanej naprawy.

marek
marekh
Expert
 
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 12, 2013 7:05 am


Wróć do Naprawa elementów z blachy stalowej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron